ФУДБАЛ
ФУДБАЛ - УОПШТЕНО
Игре са шутитрањем лопти играле су се још у праисторији. Модерни фудбал потиче из Велике Британије, где су средином 19. века донешена прва правила фудбалске игре, која су ујединила разне врсте фудбала игране по британским школама. Најстарије фудбалско такмичење је енглески ФА куп, први пут одржан 1872.године. Фудбал је тимски спорт са лоптом, у ком се такмиче две екипе са по 11 играча (10 играча + 1 голман) на свакој страни а циљ је постићи више голова од противника. Игра траје два пута по 45 минута, са паузом од 15 мин. Игра се на правоугаоном терену (дужине 90-120 м и ширине 45-90 м), са подлогом од природне или вештачке траве.
Данас је у свету врло популарна верзија фудбала под називом Футсал (или мали фудбал) која се игра у дворанама и коју играју две екипе са по пет играча, укључујући и голмана. Правила фзтсала су поједностављена; не постоји офсајд, лопта је тврђа и мања и слабије одскаче. Голмани имају посебне рукавице „без прстију“ да би имали више осећаја при бацању брзе лопте приликом контранапада.
ФУДБАЛ ЗА ОСОБЕ СА ИНВАЛИДИТЕТОМ - 5 на 5 и 7 на 7
Фудбал за особе са инвалидитетом игра се у две верзије.
Фудбал 5 на 5 или „Фудбал за слепе и слабовиде особе“ настао је као игра за децу у специјалним школама за особе оштећеног вида. Он је Параолимпијски спорт а Међународна асоцијација за слепе спортове (ИБСА) организује Светско првенство. То је верзија футсала са по 5 играча на обе стране. Сви играчи, осим голмана, имају повез преко очију, а од играча се тражи да кажу „идем” или нешто слично када иду на лопту, што остале играче упозорава на њихов положај. Играчи добијају инструкције од водича који се налази изван поља игре. Лопта за игру је модификована и прави звук звецкања.
Фудбал 7 на 7 је верзија за играче са церебралном парализом. Настао је у Единбургу, Шкотска. На такмичењу се први пут појавио 1978. године, током трећег издања Међународних игара за церебралну парализу. Део Параолимпијских игара постао је 1984.године, на ОИ у Њујорку. Нажалост, од Игара у Токију 2020. више није део такмичарског програма, јер није испунио минималне критеријуме глобалног домета Параолимпијског комитета. Има доста специфичних правила у такмичарској игри. Утакмице играју искључиво мушки играчи са церебралном парализом а играчи су класификовани према степену инвалидитета, који се креће од 5 до 8. Игра траје два пута по 30 минута, са паузом од 15 мин. Сваки тим има по седам играча на терену, укључујући и голмана и може имати пет резервних играча. Терен је максимално 75 м дужине и 55 м ширине и може бити од природне или вештачке траве.