КОШАРКА

КОШАРКА - УОПШТЕНО

Кошарка је настала на тлу Северне Америке и данас је један од најпопуларнијих спортова на свету. Игру је 1891.године осмислио канадски лекар и професор физичког васпитања Џејмс Нејсмит, како  би служила за одржавање кондиције ученика током дугих зима. Током година и деценија развоја мењала су се правила, изглед лопте и коша, али  је суштина остала иста; убацити лопту у противнички кош, који је од самог почетка био, као и данас, на висини од 3,05 м. Кошарку, као тимски спорт чине два тима са по пет и играча и углавном до 7 резерви. Такмичарска кошарка је дворански спорт, на правоугаоном терену са паркетом као стандардном подлогом.

Данас је у свету врло популарна и верзија кошарке “3 на 3“, односно “Кошарка 3x3“, која се игра на једном кошу, са две екипе од три члана. Од 2012. године одржава се и Светско првенство у кошарци 3×3, али у рекреативном смислу овај вид кошарке игра се одавно и код нас је врло популаран под називом „Баскет“.

КОШАРКА ЗА ОСОБЕ СА ИНВАЛИДИТЕТОМ

Најзаступљенији вид кошарке за ОСИ познат је под називом “Кошарка у колицима“. Она се игра још од четрдесетих година прошлог века, а на параолимпијским играма заступљена је од самог почетка и првих игара у Риму, 1960. године. Правила су врло слична стандардној кошарци, игра се на терену истих димензија, исте висине коша и истог трајања утакмице. Разлика у правилима односи се на кретања играча, с обзиром да су такмичари у колицима.  Суштина игре је да се у игру равноправно укључе и особе са већим степеном инвалидитета, те је због тога уведено бодовање такмичара. Што је такмичар физички мање способан да извршава одређене кошаркашке задатке то је број бодова који он има мањи. Укупан максималан број бодова једног тима на паркету може да буде 14, што обезбеђује да у тиму у сваком моменту учествују особе са различитим степеном инвалидитета. Кошарком у колицима се може бавити било која особа са инвалидитетом и није неопходно да је инвалидитет такав да такмичар користи колица и у свакодневном животу.

Још једна популарна верзија кошарке за ОСИ позната је под називом “Баскин“ (од речи речи БАСкет и ИНклузија). Ова игра је настала у италијанском граду Кремони, у школској години 2001/2002. У баскину су играчи, према тежини њихове инвалидности или недостатка исте, подељени у пет улога. Свака особа у оквиру сопствене улоге треба да оствари опште циљеве које поставља група. Баскин је инклузиван спорт јер су у тиму и исобе без инвалидитета (које су овде у мањини) и спорт који подстиче развој индивидуалне одговорности и заједништва у служби сопственог тима. Поред главних кошева овде су, на мањој висини, постављени и бочни, у оквиру одређених улога и позиције играча.

Podeli:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Email