ПРЕДАВАЊЕ „СПОРТ И ЗДРАВЉЕ: МОГУЋНОСТ ЗА СРЕЋАН И ПРОДУКТИВАН ЖИВОТ ЗА СВЕ УЗРАСТЕ“ - 13. ЕВРОПСКИ ФИТНЕС КОНГРЕС

У суботу 25.11.2023.године присуствовали смо скупу предавања “XIII ЕВРОПСКИ ФИТНЕС КОНГРЕС“, који је одржан у конференцијској сали Атлетске дворане у Београду. Конгрес је означен као најзначајнија манифестација ове врсте у региону, а његов организатор био је Савез за рекреацију и фитнес Србије. Конгрес је одржан у склопу регионалног Сајма фитнеса, велнеса и здравља, који се у истој дворани одржавао током викенда 25-26.11.2023.године.

На конгресу су реномирани стручњаци из различитих области говорили о актуелним темама из свих сегмената фитнеса, здравља и спорта уопште. Најзначајније предавње за програм “Спорт са срцем“ било је предавање под називом “СПОРТ И ЗДРАВЉЕ: МОГУЋНОСТ ЗА СРЕЋАН И ПРОДУКТИВАН ЖИВОТ ЗА СВЕ УЗРАСТЕ“. Предавање је одржао Проф. др Иван Анастасовски, са Универзитета Св. Кирил и Методиј из Северне Македоније.

За нас је ово предавање било значајно из разлога што је професор Анастасовски у оквиру свог предавања причао и о теми коју је назвао “Утицај вежбања и физичке активности код особа са инвалидитетом на боље здравље“. Тако смо, слушајући једног реномираног професора из области социологије и његова истраживања везана за рад сa особама са инвалидитетом, додатно проширили своја знања и информисаност о различитим аспектима утицаја спорта на читаву циљну групу.

Професор др Иван Анастасовски
Професор др Иван Анастасовски

Проф. Анастасовски је поводом те теме изјавио:

Вежбање и физичка активност су једна од основних координата здравог живота. Поред тога, за особе са инвалидитетом доказује своје терапеутске способности, било да се ради о спорту за опоравак, спортским перформансама или једноставно за кретање у рекреативне сврхе.

Дакле, истраживања доказују да вежбање и физичка активност имају вишеструког позитивног утицаја на психо-физичко здравље особа са инвалидитетом. Они донекле помажу опоравку и на телесном нивоу, у складу са могућностима и врстом инвалидитета, али пре свега психолошком опоравку за особе које су услед инвалидитета имале мањак животне енергије и мотивације. Наравно, редовним вежбањем унапређују се спортске вештине и перформансе, али и ако се физичка активност користи само у смислу рекреативног кретања то такође има позитивног терапеутског утицаја на здравље особа са инвалидитетом.

Проф. Анастасовски је најзначајније бенефиције које вежбање и физичка активност нуде особама са инвалидитетом сумирао као:

  • Обнова
  • Друштвена интеграција

Вежбање и физичка активност итекако значајно утичу и доприносе обнови здраве личности, повећању мотивације и животног духа особа са инвалидитетом, али и у великој мери доприносе интеграцији особа са инвалидитетом у ширу друштвену заједницу и све друштвене токове.

Истраживања на универзитету везана за утицај вежбања и физичке активности на здравље особа са инвалидитетом, проф. Анастасовски је ремизирао кратким приказом могућности вежбања код три различите категорије особа са инвалидитетом;

  1. Особе са физичким инвалидитетом

Чак и када је мобилност особа са инвалидитетом ограничена или се њихова тела лако губе, они и даље могу да учествују и уживају у многим спортским и другим фитнес активностима.

  1. Особе са интелектуалноим инвалидитетом

Код ових људи је врло тешко наћи формулу за њихово успешно вежбање и физичку активност, али ипак није немогуће. За то је потребна помоћ спортских васпитача (едукатора).

  1. Особе са аутизмом

Обично се сматра да аутизам утиче на друштвене вештине и способност комуникације, али такође може имати импликације на физичко здравље и активност особа са аутизмом. Одбојност према храни може довести до повећане телесне тежине, а осетљивост на стимулансе из околине (као што су светлост и бука) понекад отежава особама са аутизмом да буду активни.

Podeli:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Email